Svalövs kommun

Pristagare kulturpris och kulturstipendium

Förteckning över utdelade kulturpris och kulturstipendium i Svalövs kommun.

År 2018
Charlotte Strömstedt (kulturpris)
Martin Liljeroth (kulturstipendium)

År 2017
John-Ove Hansson (kulturpris)
Felicia Kuré (kulturstipendium)
Ida Andersson (kulturstipendium)

År 2016
Georg Welin (kulturpris)
Malin-Eddie Kajsadotter (kulturstipendium)
Wictor Koch (kulturstipendium)

År 2015
Bengt Backlund (kulturpris)
Marie-Christine Olsson (kulturstipendium)

År 2014
Karl-Erik Nilsson (kulturpris)
Ellen On (kulturstipendium)
Josefine Andersson (Kulturstipendium)

År 2013
Föreningen Olivedal 1880 (kulturpris)
Beata Ripa (Kulturstipendium)
Therese Karlsson (Kulturstipendium)

ÅR 2012
Viktor Praznik, Ask (kulturpris)
Ida On, Svalöv (kulturstipendium)
Erik Liljeroth, Kågeröd (kulturstipendium)

ÅR 2011
Hjördis Nilsson, Röstånga (kulturpris)
Amanda Ripa, Röstånga (kulturstipendium)

ÅR 2010
Elsbeth Sjödin, Svalöv (kulturpris)
Ida Stegmark (kulturstipendium)
Martin Olin (kulturstipendium)

ÅR 2009
Spelmanspojkarna, Teckomatorp (kulturpris)
Petra Bengtsson (kulturstipendium)

ÅR 2008
Yvonne Ivarsson (kulturpris)
Jason Lewis (kulturstipendium)

ÅR 2007
Nils Philips (kulturpris)
Marie-Christine Olsson (kulturstipendium)
Jesper Häkkinen (kulturstipendium)

ÅR 2006
Stenestads biblioteksförening (kulturpris)
Kristian Marklund (kulturstipendium)

ÅR 2005
Lennart ”Boggie” Johansson (kulturpris)
Patrik Gustafsson (stipendium)
Bengt Andersson, Fridhems folkhögskola (stipendium)

ÅR 2004
Olle Steen (kulturpris)
Lars-Åke Norlander (kulturpris)
Linnéa Stegmark (stipendium)
Filip Tell (stipendium)
Eva Allgulander (stipendium)

ÅR 2003
Birgit Engvall (kulturpris)
Kajsa Pålsson (stipendium)
Caroline Nordstrand (stipendium)

ÅR 2002
China Åhlander (kulturpris)
Nils Ljungberg, Bjuv och Bror Johansson (stipendium)
Anna Norlin Knutsson (stipendium)

ÅR 2001
Bengt Nordahl (kulturpris)
Ted Kjellsson (stipendium)
Denice Rydenfors (stipendium)

ÅR 2000
Röstånga Turist- och hembygdsförening (kulturpris)
Teatergruppen Tibbe (kulturpris)
Simon Lindqvist (stipendium)
Svalövs Teaterförening (stipendium)

ÅR 1999
Ingrid och Sven Davidsson, Klöva Mölla, Stenestad
Johanna Nilsson, Svalöv
Frits Nordén, Tågarp

ÅR 1998
Bo Nordh, Billeberga
Karina Johansson, biblioteket Teckomatorp
Jennifer Forsberg, Teckomatorp
Eva Nelander Juntunen, Billeberga

ÅR 1997
Röstånga Turist- och hembygdsförening
Svalövs Filmstudio, Svalöv
Michael Berggren, Kågeröd

ÅR 1996
Föreningen Stationshuset i Röstånga
Signe Pettersson, Kågeröd
Inga-Lisa och Günter Held, Svalöv

ÅR 1995
Nils Andersson, Svalöv
Wilfred Rauhut, Svalöv
Emma Denward, Svalöv
Mona Persson, Kågeröd
Ann Nilsson, Svalöv

ÅR 1994
Ulla Tengberg, Klåveröd
Konga Föreläsningsförening
Teatergruppen Tibbe
Håkan Lindskog, Håstenslöv

ÅR 1993
Svalöfs Jazz, Svalöv
Gerhard Scholz, Röstånga
Barbro Linder-Andersen, Teckomatorp

ÅR 1992
Ulla Lidman, Kågeröd
Ulf Eriksson, Teckomatorp
Birthe Silow-Lundblad, Kågeröd

ÅR 1991
Sven Ingvar Ekholm, Ängelholm
Söderåsens folkdansgille, Kågeröd

ÅR 1990
Sven Gillstedt, Svalöv
Tony Lang, Kågeröd
Nilla van der Crussen, Röstånga

ÅR 1989
Hugo Emanuelsson, Svalöv
Katarina Gustafsson, Tågarp
Gunnar Björklund, Billeberga

ÅR 1988
Bror Ståhl, Svalöv
Arne Aderup, Billeberga
Anette Ekman, Billeberga

ÅR1987
Elsa Andersson, Lund
Åsa Tykesson, Östraby
Kirsten Persson, Källs Nöbbelöv

ÅR 1986
Karl Ahlberg, Landskrona
Leo Sydborn, Kågeröd
Malin Sandström, Kågeröd

ÅR 1985
Lennart Johansson, Svalöv
Marianne Olsson, Svalöv
Luisa Denward, Svalöv

ÅR 1984
Thea Elgegren, Svalöv
Viveca Wohnsen, Tågarp
Sven Hansson, Svalöv

ÅR 1983
Ragnar Persson, Svalöv
Anita Hellgren, Teckomatorp
Nicolas Ellis, Billeberga

ÅR 1982
Ethel Johannesdotter-Eliasson, Halmstad
Kurt Nilsson, Norrvidinge
Kristina Backe, Trolleholm

ÅR 1981
Erik Brandt, Svalöv
Eva Nelander-Juntunen, Billeberga
Susanne Ekblad, Torrlösa

ÅR1980
Mathias Persson, Billeberga
Gunnel Månsson, Stenestad
Henryk Zienkiewicz, Svalöv

ÅR 1979
Signe Linder, Teckomatorp
Erik Strömmer, Svalöv
John Isberg, Stenestad

ÅR 1978
Erik Forslid, Svalöv
Claes Jonasson, Billeberga

ÅR 1977
Thorsten Brandt, Svalöv
Anders Gustavsson, Teckomatorp

 

Publicerad: 2019-01-29

Sidansvarig: Daniel Henriksson

Relaterad information


Relaterade länkar


Kontakt


Svalövs kommun | 268 80 Svalöv | Besöksadress: Herrevadsgatan 10
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-16.30
Telefon: 0418-47 50 00 | Fax: 0418-47 50 26 | E-post: info@svalov.se

© 2016 Svalövs kommun