I lördags var det officiell invigning av Heleneborgshallen, Svalövs nya idrottshall.
Det var kommunen som stod värd för evenemanget och de drygt 500 gästerna bjöds både på mingelmat, invigningstal och musikunderhållning under 3,5 timme på lördagskvällen.
Festligheterna inleddes med att elever från Frihems folkhögskola välkomnade gästerna med mysig och trivsam jazz vid entrén till idrottshallen. När klockan väl slaget 18.00 var det dags för gästerna att kliva in i byggnaden och mingla och att låta sig bjudas på den fantastiskt goda mingelmaten.
Efter det inledande minglet så tog kvällens underhållning vid.
Detta inleddes med tunga toner från Coffee & Tea Blues Band och med Torbjörn Ekelund vid mikrofonen.
Innan kvällens huvudnummer tog över scenen så bjöd kommunstyrelsens orförande, Birgitta Jönsson (S), och utbildningsutskottets ordförande, Torbjörn Ekelund (FP), på invignings- och tacktal. Därefter var det dags för Gunhild Carling och Carling Family att ta över scenen för kvällen och underhålla publiken med jazz och akrobatik i dryga två timmar.
Kvällens musikunderhållning inleddes av Coffee & Tea Blues Band med Torbjörn Ekelund vid mikrofonen.
Bo Gripsten, SvalövsBostäder, och Nils-Ingvar Ekholm, Svalövslokaler, tackades också för att de varit delaktiga i förverkligandet av Heleneborgshallen.
Publicerad:
Sidansvarig: Daniel Henriksson