Svalövs kommun

Svalöfs gymnasiums stipendiater vårterminen 2020!

Som vanligt har det delats ut stipendier till förtjänta elever vid skolavslutningen på Svalöfs gymnasium detta år.

Skriv alternativtext här...

Stipendierna har kommit från flera olika håll.

Följande fonder förvaltas av Svalövs lantmannaskolas målsmansförening. Den totala stipendiesumman därifrån uppgick till 88 000 kronor.

Per Bondesons fond
Bonde Bondesons donation
Sigrid och Lennart Bondesons fond
Svalöfs lantmannaskolas elevförbunds stiftelse
Gustav Eliassons stipendiefond
Jöns Peter Gunnarssons fond
Sigfrid Larssons stipendiefond
Johannes Nilssons stipendiefond
Mathilda och Peter Larssons fond
Olof Johanssons stiftelse
Åke Pehrssons stipendiefond
Björn Beronius minnesfond
Gustav Sundelins fond
Harald Melcherts premiefond
Hugo Emanuelsons fond

Stipendier har även delats ut av Hushållningssällskapet och av Bara häradsgille, totalt 13 000 kr.

Stipendium till bästa skolkompis har delats ut av Torna häradsgille, detta stipendium är på 1000 kr.

Slutligen har också stipendier delats ut av Svalöfs gymnasium, totalt 1300 kr.

Följande elever har fått stipendier vid detta års avslutning:

Fordonsprogrammet Personbilsteknik / PB
Dennis Ericsson
Albin Fagerström
Jonathan Hansson

Fordonsprogrammet Tävlingsteknik / TT
Emilia Olausson Pålsson
Oliver Hjelm
Anton Held

Fordonsprogrammet Transport och gods / TP
Josefin Palm Adler
Julia Wilhelmsson
Samantha Hansson

Fordonsprogrammet 4-årigt / FG
Anton Nilsson
Mattias Lindberg
Willgot Rietz
Johnny Larsson

Naturbruksprogrammet Lantbruk / NBA
Embla Perned
Natalie Israelsson
Israel Nilsson
Ola Svensson
Anton Andersson
Jacob Ekstrand
Hugo Stafström
Nickolas Behr
Thim Melén

Naturbruksprogrammet Djurvård / NBB
Ida Persson
Jonna Fors
Philip Norling
Moa Koobs
Isabelle Johansson

Naturbruksprogrammet Djurvård / NBC
Smilla Jensen
Viola Rosdahl
Saga Hansson
Agnes Roos
Hanna Skogh

Naturbruksprogrammet 4-årigt / SK
Max Göth
Marcus Smedengaard
Matilda Roslund
My Sjöholm

Natur- och samhällsvetenskapsprogrammet / NA-SA
Louai Mohammad
Zakarie Ahmed
Nathalie Kristensson
Hanan Abou Zaid

Bygg- och anläggningsprogrammet / BA
Philip Frank
Ali Hasani
Jonathan Mårtensson

Individuella programmet / IM
Jawad Walizada
Emma Engström
Rami Alrefai
Oliver Norén

Bred lantbruk, yrkesutbildning för vuxna
Henning Håkansson
Jenny Varga

Philip Frank och Natalie Israelsson fick båda stipendium från Svalövs lantmannaskolas elevförbunds stiftelse för sina förtjänstfulla insatser i styrelsen för elevrådet.

Jonna Fors fick Torna häradsgilles stipendium till bästa skolkompis.

Isac Schultz på tävlingsteknikerprogrammet fick stipendium från Motorbanan Ring Knutstorp.

Publicerad:

Sidansvarig: Daniel Henriksson

Svalövs kommun | 268 80 Svalöv | Besöksadress: Herrevadsgatan 10
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-16.30
Telefon: 0418-47 50 00 | Fax: 0418-47 50 26 | E-post: info@svalov.se

© 2016 Svalövs kommun