12 mars 2024 kl. 18.00-20.30 OBS! Evenemangetdatumet har redan passerat!
Se filmen - möt regissören!

Välkommen på filmvisning av Somliga går med trasiga skor – filmen om Cornelis och efterföljande samtal med den hyllade regissören Magnus Gertten.
Snart fyrtio år efter sin död är Cornelis Vreeswijk fortfarande en av svensk musiks största ikoner. Den fattige invandrarkillen från Holland blev folkkär när han moderniserade den svenska visan i mitten på 60-talet. Samtidigt kämpade han hela sitt liv med missbruksproblem och ett stormigt privatliv som ofta hamnade på löpsedlarna. Med hjälp av nyupptäckt arkivmaterial tecknas ett nära porträtt av en artist som in i det sista ville ge röst åt samhällets svaga och trasiga. Kanske för att han, trots sina framgångar, alltid var en av dem.
Magnus Gertten (f. 1953) är sedan 1998 en av Sveriges mest produktiva och hyllade dokumentärfilmare. Han är verksam som regissör, producent och manusförfattare och driver produktionsbolaget Auto Images i hemstaden Malmö.
Filmen visas på Kulturhuset i Svalöv kl. 18.00, därefter blir det fika och samtal med Magnus Gertten på Svalövs bibliotek.
Varmt välkommen!
När: Tisdag 12 mars kl. 18.00
Var: Kulturhuset i Svalöv samt Svalövs bibliotek
Entré: Gratis biljett hämtas eller bokas på Svalövs bibliotek. Begränsat antal platser.
Bild: Auto Images