10 september 2025 kl. 18.30-20.00 OBS! Evenemangetdatumet har redan passerat!
Föreläsning med Maria Samuelsson

En tänkvärd kväll om livets skörhet och dess styrka.
När: onsdag 10 september kl. 18.30-20.00
Var: Aktivitetshuset Kvarnen, Svalegatan 4M, Svalöv
Entré: Föreläsningen är kostnadsfri men anmälan krävs.
Biljetter: via denna länk Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Kontakt: För frågor om föreläsningen eller anmälan kontaktar du Helena Sandell på 073-393 06 62 eller helena.sandell@sv.se
Studieförbundet Vuxenskolan bjuder in, tillsammans med Sparbanken Skåne till en stark, berörande och inspirerande föreläsning som garanterat stannar kvar i hjärtat.
Möt Maria Samuelsson – en kreativ och mångsidig livsnavigatör som bjuder på sin unika berättelse om psykisk ohälsa, återhämtning och modet att vara öppen när det är som svårast. 1999, bara 25 år gammal och mitt i en lovande IT-karriär, rasade allt.
Djup depression, psykiatrisk heldygnsvård, ECT-behandling och katatoni, men också möjligheter, hopp och kärlek. Ett steg i taget tillbaka till livet. En andra krasch kom 2006, men Maria reste sig igen, och har sedan dess ägnat sitt liv åt att både förstå och stärka både sin egen och andras psykisk ohälsa för möjligheten till psykisk hälsa. Under föreläsningen får vi följa med på en resa kantad av: depression, psykos och återhämtning humor, sorg och mod karriär skiften, livsval och självkännedom hur det är att leva med psykiatrisk diagnos – och ändå, kanske tack vare den, hitta mening Maria jobbar idag med Peer Support inom vuxenpsykiatrin i Malmö.
Hon är mamma, kreatör, och en varm röst för återhämtning och brukarperspektiv i samhället.
Hon har bland annat startat återhämtnings caféer i elva kommuner i östra Skåne och arbetat i sju år som Brukarinflytande samordnare. Med energi, ärlighet och en stor portion självdistans bjuder Maria in till en föreläsning om livets skörhet – och dess styrka. ”Jag är i en ständig återhämtningsprocess – men framför allt har jag valt att leva. I dag känner jag att livet oftast är fantastiskt.”
Välkommen!