1 maj 2026 kl. 10.00-16.00  OBS! Evenemangetdatumet har redan passerat!

Vernissage med Kakan Hermansson

Röstånga konsthall presenterar Kakan Hermansson med utställningen Osämja, tvist och tvedräkt.

När: 1 maj kl. 12.00-16.00
Var: Röstånga konsthall, Billingevägen 14
Entré: gratis

Kakan Hermansson (född 1981 i Lund) är verksam i Stockholm och utbildad i keramik och glas på Konstfack, där hon sedan examen också arbetar som adjunkt. Hermanssons konst tar avstamp i maktanalys om klass, sexualitet, våld och estetiska värderingar. Konsthantverket har en central plats, en återkommande referens till tradition, betydelse och sneglar alltid in i hemmet med allt vad det innefattar. Hermansson jobbar i keramik, glas och textil. På Röstånga Konsthall visar hon textila verk och keramik.

“Genom att försöka lösa flera tusen år av historieförfalskning har jag skapat nya slut och andra huvudpersoner i klassisk grekisk mytologi. Eris, Gudinnan som personifierar kaos, gräl och oenighet har som tur är skapat nya bekantskaper. Lapptäcket utgör raka motsatsen till vanföreställningen om att flickor inte kan leka tre eller att kvinnor inte är solidariska med varandra; ett hantverk som baseras på ett kollektivt arbete. In i täcket sys historier och berättelser från olika håll och kanter, fast just nu bara med mina händer. Jag tar faktiskt fullt ansvar för den här berättelsen”, berättar Kakan Hermansson.

Efter vernissagen fortätter samtalet på Stationen som håller After Art kl. 16.00–17.30 där dryck och mindre rätter säljs till bra priser.

Utställningen visas även den 2 maj, samma tider som ovan .