Artikeln publicerades 12 juni 2025
Årets första häckklippning snart i mål

Just nu pågår årets första stora häckklippning runt om i kommunen – och vi är snart i mål!
Våra medarbetare på Kommunservice arbetar för fullt med att klippa häckar i kommunens utemiljöer, från gång- och cykelvägar till skolor och parker. Häckklippningen är en viktig del av det löpande underhållet för att skapa en trivsam, trygg och framkomlig miljö för alla.
Att klippa häckar är inte bara en fråga om skönhet och ordning – det har faktiskt rötter långt tillbaka i historien.
Redan i romartiden användes häckar för att markera gränser mellan tomter, skydda grödor från vind och djur, samt skapa en känsla av struktur i trädgårdar. Under renässansen och barocken utvecklades häckklippning till en konstform, där framför allt franska slottsparker – som Versailles – använde symmetriskt klippta häckar för att skapa visuella axlar och tydliga rumsliga former.
I Sverige blev klippta häckar populära i och med folkhemmets utbyggnad under 1900-talet, då gröna offentliga miljöer började planeras i större skala i städer och bostadsområden. Häcken blev både en praktisk gränsdragare och ett uttryck för ordning och omsorg.
Idag är häckklippning en viktig del av det kommunala underhållet – inte bara för att det ser trevligt ut, utan för att det också bidrar till god sikt, framkomlighet och trygghet i det offentliga rummet.